Najważniejsze wiadomości w temacie bruksizmu opublikowane są na stronie online gabinetu psychologicznego Spokój w Głowie. Zaburzenie to spotyka znacznie większą część ludności, wobec czego istotne jest to, żeby poznać przyczynę bruksizmu i w głównej mierze mieć wiedzę, iż jest ona związana z odczuwaniem stresu. Bruksizm to zaburzenie o charakterze czynnościowym, charakteryzujące się zgrzytaniem albo zaciskaniem zębów w trakcie dnia lub najczęściej w czasie spania. Wywołuje to pocieranie między zębami oraz w rezultacie, ich zużycie.
Bruksizm nad wyraz często pojawia się u najmłodszych, zmniejszając częstotliwość występowania w czasie dojrzewania. Na witrynie placówki podane są dokładne symptomy bruksizmu, tak samo u dzieci, ale też u osób starszych. Na takiej przesłance można dochodzić do wniosku, czy zgrzytanie zębami de facto wiąże się z bruksizmem. Czymś pewnym jest to, że kiedy rzeczywiście dochodzi do częściej pojawiającego się aniżeli zwykle zgrzytania zębami, to czymś najważniejszym jest by zareagować bezzwłocznie i prędko wybrać się do dentysty. Jeżeli będzie to konieczne, można również wybrać się do psychologa.
Jest to wskazane zwłaszcza wtedy, kiedy pacjent będzie zmagać się z silną okolicznością stresującą. Sporo osób dopiero w późniejszym czasie będzie odczuwać konsekwencje zgrzytania zębami. Nie zawsze od razu ktoś wie, iż ma taki kłopot. Niestety bruksizm może doprowadzać do: ścierania się zębów, uszkodzenia szkliwa, kruszenia się zębów, bólu skroni, czy sztywności mięśni twarzy. Chory zmagający się z bruksizmem ma także większe kłopoty z utrzymaniem wysokiej jakości snu nocą, a więc może się u niego pojawić brak snu.
Terapia bruksizmu przede wszystkim polega na zahamowaniu szkodliwych skutków. Poza leczeniem dentystycznym, bazującym na zakładaniu specjalnej szyny, wprowadzone może być leczenie u psychologa. W pewnych sytuacjach jest również aplikowana toksyna botulinowa na wybrany mięsień twarzy, co zmniejsza efekty napinania żuchwy. Jeżeli chory trafi do psychologa, to głównie omówione będą sposoby, które umożliwiają efektywniejsze zarządzanie stresem.